Kako biste kreirali srećan i uspešan odnos sa svojim partnerom, jako je važno da razumete koji su ključevi za kvalitetan odnos. U ovom tekstu ćemo istražiti sedam tajni (principa) srećnih brakova i veza o kojima piše dr Džon Gotman u svojoj knjizi Sedam principa za srećan brak.
Ovaj princip se bazira na razumevanju partnera i njegovog unutrašnjeg sveta, kako biste održali povezanost i bili bolje pripremljeni za stresne situacije i konflikte do kojih može doći u braku. Gotman ovo zove ljubavnim mapama.
Zapišite, a onda razgovarajte o ovim stvarima:
Zapišite, pa razgovarajte o ovome:
Ovaj princip ima za cilj da ponovo probudite i ojačate pozitivne međusobne emocije.
Iza toga zapišite tri ili više osobina svog partnera koje volite i cenite, zajedno sa sećanjima ili konkretnim primerima za svaku, i onda to podelite sa partnerom. Na primer:
,,Kod tebe volim što uvek znaš kako da me oraspoložiš. Pre neki dan, kada mi je bilo baš naporno na poslu, ti si spremio večeru, pustio film i saslušao dok sam ti pričala o svemu što me muči. To mi je pomoglo da se osećam mnogo bolje.”
Razgovor o lepim stvarima koje ste doživeli zajedno i onome što vas je privuklo jedno drugom kada ste se upoznali je odličan način da vratite fokus na svoj odnos.
Pod ovim principom podrazumeva se emotivna konekcija koju ostvarujete sa partnerom na dnevnom nivou, u običnim, svakodnevnim situacijama. Na ovaj način se produbljuje i poboljšava poverenje, povezanost, strast i seksualnost.
Gotmanovi saveti kako da se okrenete jedno drugom:
Ovaj princip se odnosi na donošenje zajedničkih odluka i ,,raspodelu moći” u braku/vezi. Dopuštanje partneru da ima uticaj na vas ne znači da on treba da odlučuje o svemu, već upravo suprotno – poštovanje obe strane. Poenta je u tome da budete otvoreni da saslušate drugu stranu i eventualno promenite mišljenje, umesto tvrdoglavog držanja za nešto samo da biste bili u pravu.
Odgovorite na ova Gotmanova pitanja kako biste proverili koliko dozvoljavate partneru da utiče na vas, a potom razmislite kako biste reagovali na ove tvrdnje u konfliktu sa partnerom:
Ukoliko ste odgovorili sa ,,tačno” na sve navedeno, verovatno je da ste spremni da prihvatite uticaj svog partnera.
Prema Gotmanu, postoje dva tipa bračnih problema – rešivi i nerešivi. Važno je da utvrdite kakvi su problemi koji se javljaju u vašem braku.
Evo kako da rešite ono što je rešivo:
Ublažite svoj pristup
Započnite razgovor bez kritikovanja. To ćete najlakše učiniti ako rečenicu započnete sa JA umesto TI.
Naučite da se izvinite i da prihvatite izvinjenje
Tokom svađe, najlakše je da okrivite partnera i napadnete ga u trenutku kada pokušava da ,,spusti loptu” i da se izvini ili preuzme odgovornost za problem. Međutim, ovo ne vodi nikuda i može samo nepotrebno produžiti ili produbiti konflikt. Zato je neophodno da naučite da prihvatite izvinjenje, ali i da ga sami date.
Umirite sebe, a potom i svog partnera
Kada tenzija naraste, skoro je nemoguće da sagledate stvari racionalno, pa čak i da kažete ono što želite, a da ne budete pogrešno shvaćeni. U takvim momentima je najbolje da napravite pauzu od 20 minuta – toliko je obično potrebno da se telo smiri. Možete probati i da zatvorite oči, duboko dišete, opustite mišiće i vizualizujete neko mirno i srećno mesto. Kada umirite sebe, pokušajte da pomognete partneru da učini isto.
Budite spremni na kompromis
U konfliktnim situacijama je najbitnije da uzmete u obzir misli i osećanja svog partnera. Kompromis je način da obe strane budu zadovoljne.
Budite tolerantni
Imajte toleranciju za svog partnera, njegovu ranjivost i način komunikacije koji možda nije bio idealan. Fokusirajte se na dobrobit svog odnosa i zajedničko rešenje.
Blokada u braku je kao i blokada u saobraćaju – stojite u mestu jer se ne slažete oko toga kako krenuti dalje. Ovo se može dogoditi u bilo kojoj sferi odnosa, a često se dešava kada ne postoji otvorena komunikacija o snovima, nadama i ciljevima između partnera.
Gotman je u svom istraživanju otkrio da se blokada javlja kada osoba nema podršku od partnera pri ostvarenju svojih snova i ciljeva, što je jedan od osnova svakog srećnog braka. Njegovi saveti za prevazilaženje ovakvih blokada podrazumevaju empatiju između partnera, poštovanje i razumevanje želja onog drugog, kao i dogovor kako da podržite svog partnera dok ide ka ostvarenju svojih ciljeva.
Zajednička svrha se gradi tokom dužeg perioda i produbljuje vašu povezanost kao para. Ovde se podrazumeva vaše nasleđe – ne u materijalnom smislu, već skup vaših uverenja, iskustava, vrednosti, jednostavno rečeno – kultura koju kreirate u svom odnosu.
Ovde je suština da u svoj odnos investirate vreme i trud, kao i da imate zajedničke ciljeve i viziju za budućnost. Parovi koji dele viziju, vrednosti i rade na ostvarenju zajedničkih ciljeva ostvaruju dublju povezanost, a ovo vodi zreloj i dugotrajnoj ljubavi i braku.
Referenca:
7 Secrets of a Happy Marriage Revealed by a Relationship Expert