Lenjost se često tumači kao nedostatak volje ili motivacije, ali istina je da može imati dublje uzroke, a jedan od njih može biti emocionalna trauma. Emocionalna trauma je rezultat intenzivnih i traumatičnih događaja ili stresora koji nadmašuju naše emocionalne kapacitete. Ova traumatična iskustva mogu ostaviti duboke emocionalne ožiljke koji utiču na naše mentalno i emocionalno stanje.
Kako lenjost nastaje?
- Iscrpljenost: Emocionalna trauma često izaziva emocionalnu i fizičku iscrpljenost jer osoba troši mnogo energije na suočavanje sa emocionalnim problemima. Ova iscrpljenost može dovesti do osećaja lenjosti, jer osoba jednostavno nema dovoljno energije za obavljanje svakodnevnih zadataka.
- Smanjena koncentracija: Emocionalna trauma može uzrokovati smanjenje koncentracije i pažnje, što može otežati obavljanje zadataka. Osoba se može osećati ,,blokirano” ili nesposobno da se fokusira, što može dovesti do odlaganja i lenjosti.
- Smanjenje samopouzdanja: Emocionalna trauma može dovesti do smanjenja samopouzdanja i samoprihvatanja. Osoba može osećati da nije dovoljno dobra ili sposobna za uspeh, što može podstaknuti lenjost jer nema vere u svoje sposobnosti.
- Samozabrana: Emocionalna trauma može dovesti do samozabrane, gde osoba namerno odlaže ili izbegava zadatke kao način da izbegne suočavanje sa emocionalnom boli. To može izgledati kao lenjost, ali je zapravo način da se zaštiti od dodatnog stresa.
Važno je razumeti da lenjost nije nužno nedostatak volje ili karakterna mana. Ponekad je to simptom dubljih emocionalnih problema koji zahtevaju pažnju i podršku. Osobe koje se suočavaju sa emocionalnom traumom mogu imati koristi od psihoterapije i podrške kako bi se nosile sa traumom i prevladale lenjost koja može biti njen rezultat. Takođe, lenjost može doći kao posledica depresije, anksioznosti ili neke nerazrešene emotivne ili životne situacije, kada osoba bira da se skloni u svoja četiri zida i sakrije se od sveta, bira sigurnost i komfor kako bi izbegla suočavanje sa životnim izazovima.
Još neki uzroci lenjosti
Dok smo deca, nama upravlja motivacija koju nazivamo prijatnošću. Zato odbijamo da radimo bilo šta što je neprijatno. Uživamo u igri sa igračkama, ali posle igre, većina nas ne želi da posprema te igračke.
Od nas se zahteva da uradimo nešto što je korisno, a mi taj rad vidimo kao nešto neprijatno. Zadatak roditelja je da svojim primerom dete nauče da razvija radne navike. Ovo su prvi momenti nastajanja lenjosti. Oni se mogu produbiti kod mnogih i zbog sistema školstva, koji podstiče memoriju umesto razvijanja mišljenja samouviđanjem, davanje gotovih rešenja umesto otkrivanja, reprodukovanje umesto kreativnosti… Školstvo razvija pasivnost – lenjost umesto aktivnosti.
Lenjost može nastati i zbog straha od neuspeha, onima koji nisu stekli dovoljno samopouzdanja, ali i onima sa ciljevima koji su im u datom trenutku previsoki. Slično je i sa ljudima koji beže od svoje odgovornosti i krive druge za sve (roditelje, sestre, braću, supružnike, lošu sudbinu, vlast).
Kako prevazići lenjost?
Ljudi često imaju naviku da nešto započnu, a ne dovrše. Kao i u drugim životnim situacijama, tako i u ovakvim prilikama, oni će naći dobar izgovor – manjak vremena, umor, mnogo obaveza. Ipak, ako je lenjost posledica emocionalne ili druge traume, teško je pobediti je bez pomoći.
Potražite pomoć stručnjaka
Ukoliko je lenjost došla kao posledica traume ili lošeg psihoemotivnog stanja sa kojim ne možete sami da se izborite, najbolje bi bilo da potražite pomoć stručnjaka. Dok se ne pozabavite dubokim uzrocima takvog ponašanja, možete samo privremeno rešiti problem. Zato dajte sebi vremena da radite na njima, pa će se i posledice razrešiti.
Podelite obaveze na manje zadatke
Uporedo sa radom na rešavanju uzroka problema, možete primeniti i neke praktične korake. Jedna od važnih tačaka prevazilaženja lenjosti je dobra organizacija dana, koja predstavlja balans između odgovornosti i zadovoljstva, ali i podela obaveza na manje delove jer tako smanjujemo otpor prema velikom zadatku. Često izbegavamo velike obaveze zato što smatramo da su previše iscrpljujuće ili da zahtevaju mnogo vremena.
Ukoliko jednu obavezu podelite na nekoliko manjih obaveza umesto jedne ogromne obaveze, imaćete pred sobom nekoliko manjih, koje neće zahtevati preterani napor.
Napravite jasne prioritete
Jedan od dobrih praktičnih načina za prevazilaženje lenjost je da napravite jasne prioritete. Da biste napravili prioritete, potrebno je da budete iskreni prema sebi kada ih određujete i da ih se dosledno držite. Nemojte razmišljati o tome šta bi ,,trebalo”, već šta je vama zaista važno jer motivaciju za rad ćete pronalaziti u sebi.
Razmišljajte o posledicama lenjosti
Povremeno razmišljanje o tome šta će uslediti ukoliko se predate lenjosti i ne ispunite svoje obaveze, kao i razmišljanje o posledicama, može često da vas navede da se pokrenete. Činjenica je da mi, ljudi, uglavnom funkcionišemo po principu da želimo da izbegnemo bol, zato predočite sebi negativne posledice lenjosti i pasivnosti.
U isto vreme, motivišite se i nagradom koju dobijate ako preduzmete akciju. Svaki put kada savladate lenjost, na taj način postajete jači. Svaki put kada odaberete da radite na nekom zadatom cilju, povećavate svoje šanse za pobedu, ispunjenje tih ciljeva i unapređenje života.
Lenjost se može učiniti privlačnom, ali rad pruža satisfakciju.
– Žil Renar (francuski pisac)
Spavajte, odmarajte se i hranite se zdravo
Lenjost je ponekad delom i rezultat prekomernog umora i nedostatka energije. Ukoliko je to slučaj i kod vas, morate sebi pružiti dovoljno odmora i sna, pored neophodnih vežbi na svežem vazduhu i zdrave ishrane. Hroničan umor može biti velika prepreka ostvarenju svakodnevnih obaveza. Isrcpljeni i bez energije, podlegnućete lenjosti, zato ne dozvolite da se utopite ni u prekomernom radu.
Lenjost je izlečiva – nema više odlaganja
Redovan rad i obaveze, kako privatne, tako i profesionalne, suzbijaju mogućnost manipulacije lenjosti vašim duhom i telom. Čim pokrenete svoju energiju, ređaće se aktivnosti, jedna za drugom. Setite se koliko vam je lakše da nešto obavite kada vam je čitav dan isplaniran, a dok ležite na kauču, teško je pokrenuti se da završite i tu jednu obavezu u toku dana. ,,Ono što možeš danas, ne ostavljaj za sutra.“
Rad na sebi, marljivost, kreativnost, energičnost i želja za uspehom glavni su sastojci efikasnog recepta u borbi protiv lenjosti. Kada savladate u sebi glavne uzroke lenjosti i postignete emotivnu, psihološku i mentalnu ravnotežu, sve će biti mnogo lakše.