Rad od kuće pruža vam mogućnost kreiranja fleksibilnog rasporeda, uređenja radnog okruženja po meri, kao i uštede vremena koje biste inače potrošili na putu do posla i nazad ili zaglavljeni u saobraćaju. Međutim, rad od kuće nosi sa sobom i veliki broj izazova.
Možda će vam biti teško pridržavati se rutine ili pronaći volju da započnete s tim novim projektom. Ako živite sami, rad od kuće takođe znači da ćete imati manje mogućnosti za druženje – odlazak na radno mesto barem znači da ćete se videti i razgovarati sa drugim ljudima.
Ipak, uprkos ovim izazovima, postoje načini na koje možete najbolje iskoristiti ovakav način rada.
Najpre treba da budete svesni da nije za svakoga idealan rad od kuće – trebaće vam mnogo samomotivacije i samodiscipline da biste se pridržavali svog rasporeda, s obzirom na to da ne postoji nadređeni kome biste odgovarali. Isto tako, rad od kuće može biti otežan i ljudima koji su navikli na druženje sa kolegama tokom radnog dana.
Dakle, pre nego što donesete konačnu odluku, dobro razmislite – evo nekoliko pitanja koja bi bilo najbolje postaviti sebi pre nego što se odlučite za posao od kuće.
Kada odgovorite sebi na ova pitanja, imaćete početnu ideju o tome da li je rad od kuće odgovarajući za vas. Ako se odlučite za ovakav način, evo nekoliko trikova kako da budete produktivniji.
Nakon što odlučite da vam rad kod kuće savršeno odgovara, kreiranje namenskog radnog prostora treba da bude sledeća stavka na vašoj listi. Naravno, mogli biste raditi iz kreveta (zaista vam niko ne brani) – ali mešanje sna i posla i držanje laptopa uz jastuk svake noći poremetiće vaše navike spavanja. Prestaćete da gledate svoj krevet kao mesto za odmor i možda ćete čak patiti od nesanice.
Dakle, evo šta treba da uradite da biste stvorili pogodnu kućnu kancelariju:
Trebaće vam mir i tišina ako želite da se fokusirate na svoj posao, tako da je najbolje da odaberete mesto u svom domu koje je najviše izolovano. Ako okolnosti dopuštaju, odaberite zasebnu sobu koja će se opremiti za rad – ako je moguće, to treba da bude soba koja se nalazi najudaljenije od ulice i okolne buke.
Međutim, ako živite u malom stanu, moraćete biti kreativniji – odaberite bilo koji dostupan, pogodan kutak svoje dnevne sobe, spavaće sobe ili čak kuhinje da biste postavili svoju namensku radnu stanicu. Ukoliko za to postoji mogućnost, čak možete svoj balkon pretvoriti u zaseban, privatni prostor, tako što ćete ga zatvoriti staklenim zidovima.
Najbitnije je da se pobrinete da nekako odvojite radni prostor od ostatka svog stana, barem sofom ili drugim komadom nameštaja – na taj način ćete sebi signalizirati da treba da radite dok ste tamo. Ako ne uspete da se izolujete od buke, biće potrebno da nabavite kvalitetne slušalice kako biste blokirali ometajuće zvuke, a možete i slušati muziku koja podstiče produktivnost, ukoliko vam to prija.
Vaš sto je najvažniji element vašeg radnog prostora i provodićete mnogo vremena za njim, zato mudro odaberite. Neka vaš izbor bude čvrst sto, po mogućnosti s fiokama, tako da ćete imati mesta da držite pri ruci dokumente koji su vam često potrebni.
Opet, ako živite u malom stanu, moraćete uložiti dodatni napor kako biste napravili odgovarajući izbor, da ne biste pretrpali svoj stan. U ovom slučaju, odaberite sto koji je dovoljno veliki za vaš laptop i postavite ga na prazan zid kako biste uštedeli prostor. Možete čak kupiti i sto koji ima dvostruku funkciju u vašem domaćinstvu – na primer, odaberite mali sto koji vam može poslužiti i kao radni i kao noćni stočić i postavite ga pored kreveta.
Nakon što ste odabrali pravi sto, vreme je da pronađete i odgovarajuću stolicu – onu dovoljno udobnu da vam pomogne u održavanju dobrog držanja tokom dugih sati rada, ali ne toliko udobnu da vas uspava kad se osećate pospano. Najbolje je da odaberete pokretnu ergonomsku stolicu kako biste osigurali odgovarajuću podršku za leđa, onu s potpunim naslonom i mnoštvom podesivih opcija, uključujući podesive naslone za ruke, kao i postavke visine i naslona. Jako je bitno da zamenite stolicu na svakih 5 godina ili čim primetite da je istrošena i da više ne obavlja pravilno svoje funkcije.
Što više prirodnog svetla, to bolje. Tokom dana, najbolje je da držite podignute roletne, ili možda čak i otvoren prozor, ako živite u ulici koja je manje bučna.
Međutim, ako vam posao diktira da uglavnom radite noću, poželjno je da uložite u pouzdane LED lampe, koje emituju svetlost koja je najbliža prirodnom osvetljenju – čak možete isprobati LED sunce, koje oponaša kvalitete prirodne rasvete. U svakom slučaju, optimalno osvetljenje pomoći će vam da budete duže budni i fokusirani.
Biljke su dobrodošli dodatak bilo kom prostoru, a dodavanjem biljke u vašu kućnu kancelariju čak ćete smanjiti stres koji obično dolazi u bilo kom radnom okruženju.
Prema istraživanju Univerziteta Washington, prisustvo biljaka snižava nivo krvnog pritiska i pomaže u smanjenju stresa. Isto istraživanje pokazalo je i da biljke u kancelariji utiču na to da se poveća pažnja. Biljke takođe pomažu u čišćenju vazduha, ali i u smanjenju buke – ako biljku postavite na tvrdu površinu, apsorbovaće jedan deo ometajućih zvukova.
Uz sve ove zahteve, lako je zaboraviti da vaš dom ne bi trebalo da bude samo prostor za rad, već i mesto za opuštanje i odmor.
Dakle, važno je da obezbedite i udobnu stolicu ili kauč za one mirne trenutke odmora između radnih zadataka.
Ako je vaša kućna kancelarija odvojena soba, sofa pored podne lampe i police za knjige je odličan izbor – na taj način moći ćete da se ispružite tokom pauze, dok čitate poglavlje iz svoje omiljene knjige.
Ako živite u malom stanu, možete postaviti nekoliko udobnih jastuka pored prozora i upotrebiti ovo mesto za opuštanje. Možete dodati i mirisne sveće, za još prijatniju atmosferu.
U svakom slučaju, obezbeđivanje određenog mesta za odmor u blizini ili unutar vašeg radnog prostora osigurava da se osećate ugodnije tokom radnog vremena, jer tako ćete znati da postoji mesto na koje možete brzo otići i opustiti se kada ste pod stresom zbog zahtevnog zadatka.
Praćenje vremena koje provodite na poslu važna je taktika u izvršavanju zadataka jer:
Osim toga, tajmer koji otkucava u pozadini služi kao suptilni podsetnik da bi trebalo da se fokusirate na svoj posao i završite ga pre nego što istekne previše vremena. Takođe, često će biti potrebno da podnesete izveštaj o svojim radnim satima, bilo svom nadređenom ukoliko ste zaposleni ili (ako ste freelancer) klijentima kojima naplaćujete svoje usluge i koji će želeti da budu u toku sa svojim projektima.
To što radite od kuće ne znači da ne bi trebalo da pratite određene rutine kao i u tradicionalnoj kancelariji – pre svega, odevanje za priliku, određivanje radnog vremena i pridržavanje korisnih dnevnih rutina.
Raditi iz kreveta u pidžami celi dan je mogućnost kada radite od kuće – ali naveli smo da to često pravi više štete nego koristi.
Dakle, izađite iz kreveta i obucite se onako kako biste u klasičnoj kancelariji. Na ovaj način poslaćete signal vašem telu da je vreme za ulazak u režim rada – režim koji donosi veći fokus i bolje rezultate.
Ako radite samostalno ili ste zaposleni sa fleksibilnim radnim vremenom (ali s određenim vremenskim standardom dnevno), vaš raspored ne mora biti tako strog kao u redovnoj kancelariji. Ako biste radije radili 4 sata ujutru, pa napravili dužu pauzu kako biste završili neke obaveze napolju oko podneva, a zatim nastavili da radite od 14:00 do 18:00, možete izabrati tu opciju.
Ali, trebalo bi se suzdržati od rada izvan preciziranih radnih sati.
Kada određujete svoje radno vreme, trebalo bi da uzmete u obzir i svoje najproduktivnije vreme za rad. Možda ćete doći do zaključka da ste najproduktivniji popodne, a ne rano ujutru, pa se prilagodite tome.
Imati rutinu je presudno za posao – i možda će biti još važnije kada radite od kuće jer često nemate nikoga osim sebe kome biste odgovarali.
Zato se potrudite da uspostavite jutarnju, radnu i večernju rutinu. Ovde uključite sve bitne aktivnosti u toku dana, počev od tuširanja, doručka, treninga, preko liste obaveza koje obavljate tokom radnog vremena, pauze za obroke, druženja sa porodicom i prijateljima i slično. Bilo bi idealno da imate dnevni plan po satima, u koji ćete upisati sve svoje rutine. Možda nećete moći svakog dana da ispoštujete raspored u potpunosti, ali trudite se da ga se pridržavate koliko god je to moguće.
* Dodatni saveti za vašu radnu rutinu:
Kada radite od kuće, nećete moći da odete do svog kolege kad god bude potrebno da se konsultujete o toj novoj funkciji kojom se trenutno bavite. Dakle, ključ za efikasnu saradnju pada na alate – slack, e-mail, zoom i druge specijalizovane alate za komunikaciju i saradnju.
Trebaće vam:
To je dovoljno za početak. Što je najvažnije, moraćete blagovremeno odgovarati na poruke svojih kolega – zato, pripazite na svoje alate dok radite i uvek odgovarajte na chat poruke i pozive u što kraćem roku. Na ovaj način izgradićete dobar odnos sa svojim udaljenim timom i osigurati da svi problemi s projektom budu rešeni što je brže moguće.
Slede saveti koji će vam pomoći da se izborite sa najčešćim ometanjima koja su prisutna kada radite od kuće.
TV
Kada radite kod kuće, vrlo je lako da u pauzi pustite omiljenu seriju, a još je lakše da se to pretvori u maraton od nekoliko epizoda i da tako izgubite čitav dan.
Rešenje:
Kada birate sobu za svoju kancelariju, neka to bude soba bez televizora. Ukoliko vam je radni prostor u sobi sa televizorom, prekrijte ga za vreme svog radnog vremena. Možete i jednostavno sakriti daljinski ili izvaditi baterije iz njega.
Društvene mreže
Ovo je verovatno najveća prepreka na putu za obavljanje vašeg posla prema planu. Reći ćete da je to samo 5-minutna provera, ali, čak i ne shvatajući, možda ćete otkriti da ste upravo proveli 30 minuta pregledajući Instagram feed u potrazi za svojim omiljenim slikama sa odmora 2016. godine.
Rešenje:
Najbolja opcija je potpuno izbegavanje društvenih mreža tokom radnog vremena – naravno, ovo je mnogo lakše reći nego učiniti. Dakle, kad čista snaga volje nije dovoljna, jednostavno možete privremeno izbrisati aplikaciju iz telefona ili ugasiti telefon, ukoliko vam nije neophodan za posao.
Telefon
Svojim telefonom možete pregledati feedove društvenih mreža, gledati snimke sa YouTube-a, slati SMS-ove prijateljima i upućivati međunarodne pozive – ali radeći to tokom radnih sati gubićete mnogo dragocenog vremena.
Rešenje:
Za početak možete isključiti telefon, ali najbolji savet je da ga udaljite od sebe. Dakle, stavite svoj telefon u drugu sobu (po mogućnosti u onu koju možete zaključati) i zaboravite da postoji na nekoliko sati.
Bliski ljudi koji vas ometaju
Jedna od prednosti rada kod kuće je ta što ćete moći da provodite više vremena sa svojom porodicom. Loša strana je ta što će vaša porodica često pretpostavljati da ste slobodni da slušate njihove zahteve i probleme, samo zato što ste tehnički kod kuće.
Rešenje:
Ako članovi porodice ne mogu da se naviknu na to da ste zauzeti kada ste u svom radnom prostoru i uporno vas prekidaju u radu, trebalo bi da im lepo objasnite da nema stvarne razlike između vašeg rada u kancelariji i rada kod kuće. Naglasite im u kom periodu tokom dana ste zauzeti i zamolite ih da vas ne prekidaju, isto kao što vas ne bi prekidali kada ste na sastanku u firmi. Na kraju, objasnite da ćete se moći družiti s njima nakon što se vaš radni dan službeno završi.
Kućni ljubimci koji vas ometaju
Možete objasniti svojim voljenima da ne bi trebalo da vas prekidaju tokom radnog vremena, ali to ne možete objasniti svojim ljubimcima.
Rešenje:
Osigurajte da vaš ljubimac ima dovoljno vode i hrane tokom vašeg radnog vremena – možete puniti njihove činije po potrebi, ali bilo bi najbolje da se vaš ljubimac navikne da vas viđa manje tokom određenih sati. Ako je vaš kućni ljubimac navikao da ima mnogo pažnje od vas, verovatno je da će lajati/mjaukati, cviliti i pokušati da privuče vašu pažnju na bilo koji (najverovatnije simpatičan) način – ali potrudite se da ne reagujete na to, bar većinu vremena. Međutim, neke pauze možete posvetiti zabavi sa svojim krznenim prijateljem – kao sjajan dodatak, možete im kupiti čak i neke nove igračke kako biste ih dovoljno zabavili dok radite.
Ako radite puno radno vreme od kuće, moraćete da uložite dodatni napor da se socijalizujete – posebno ako živite sami.
Ipak, predugo biti sam nije dobro za vaše zdravlje i ne može biti dobro za vašu produktivnost. Zato odaberite dan u sedmici (ili nekoliko sati) kada ćete većinu svog posla obavljati izvan kuće – na primer, idite u kafić, obližnji park ili isprobajte lokalni prostor za saradnju. Osećaćete se bolje ako ste neko vreme okruženi ljudima i verovatno ćete naći nekoga s kim ćete razgovarati tokom pauza.
S obzirom na to da se povećava broj ljudi koji rade od kuće, možda ćete otkriti da i neki od vaših prijatelja i poznanika rade od kuće – ako je zgodno, možete čak i ugovoriti s njima zajedničke pauze za ručak nekoliko puta nedeljno. Na ovaj način ćete i dalje uživati u svim prednosti komunikacije, ali sada u kombinaciji s tradicionalnijom praksom odlaska na ručak sa „kolegama“.
Ukoliko budete sledili ove savete, obezbedićete produktivno i efikasno radno okruženje u svom domu i uživaćete u svim prednostima koje rad od kuće donosi.
Referenca:
How to be productive working from home