Ključ dobrog osećaja: Kako da pojačaš svoje hormone sreće i zadovoljstva?

Hormoni su hemikalije koje proizvode različite žlezde u vašem telu. Oni putuju kroz krvotok, delujući kao prenosioci poruka između ćelija i učestvujući u mnogim telesnim procesima. Jedna od njihovih važnih funkcija je i pomoć u regulisanju raspoloženja.

Četiri opštepoznata hormona koje vezujemo za radost, dobro raspoloženje i sreću su: dopamin, serotonin, oksitocin i endorfin. Evo kako da podstaknete njihovo lučenje.

Ovaj članak je informativnog karaktera i ne zamenjuje rad na sebi niti rad sa stručnjakom.

Pronađi sve za rad na sebi na jednom mestu

Započni putovanje transformacije svojih uverenja, obrazaca, uma i tela i evoluiraj ili se oglasi i pomozi drugima u tome.

Dopamin – hormon nagrade

Hormon dopamin jedan je od glavnih neurotransmitera u našem mozgu. Hemijski je vrlo sličan adrenalinu, ali ipak ih razlikuje jedna grupa molekula. Dopamin je nužan za ispunjenje naših kratkoročnih i dugoročnih ciljeva. Evo nekoliko načina da podstaknete lučenje dopamina:

  • postavljajte sebi male dnevne zadatke i štriklirajte ih ili precrtajte nakon izvršenja;
  • naučite nešto novo;
  • skuvajte svež i zdrav obrok;
  • zakažite spa dan;
  • obavite nešto što ste dugo odlagali.

Kada je u našem organizmu prisutan nizak nivo dopamina, najčešće se javljaju neka od ovih stanja: tuga, nesanica i loš kvalitet sna, bezvoljnost, depresija, gubitak apetita, manjak seksualne želje, želja za kofeinom i nikotinom, manjak empatije.

Naime, kako bismo se dobro osećali, potrebno je redovno nagrađivati svoj mozak. Dobro je početi s malim stvarima poput precrtavanja ispunjenih zadataka sa liste, bilo da je reč o poslovnim uspesima, vežbanju ili nečemu trećem. Kada precrtate odrađene zadatke, dobro ćete se osećati i to će podstaknuti lučenje dopamina u mozgu.

Osim toga, barem jednom nedeljno uzmite malo vremena za sebe i nagradite se za dane iza sebe. Sami sebe potapšite po ramenu i napunite baterije za dane koji su pred vama.

Serotonin – stabilizator raspoloženja

Serotonin se takođe ubraja u glavne neurotransmitere u našem organizmu. Istraživanja su pokazala vezu između serotonina i metabolizma kostiju, proizvodnje majčinog mleka, regeneracije jetre i deobe ćelija. Kada ga nemamo dovoljno, dolazi do sindroma deficita serotonina, koji sa sobom nosi i određena oboljenja, a jedno od najtežih je svakako razvijanje kliničke depresije.

Zanimljivo je da se serotonin nalazi i u želucu, a prema istraživanjima vitaminskih dodataka ishrani, ako ovaj hormon nedostaje, sistem organa za varenje postaje vrlo osetljiv i podložan probavnim tegobama i virozama.

Kako bi se sve to sprečilo, postoji nekoliko jednostavnih trikova da povećate serotonin u svom telu, a svi su potpuno besplatni:

  • provodite vreme u prirodi što ćešće, makar i pola sata dnevno;
  • jedite više proteina;
  • vodite dnevnik zahvalnosti ili svako veče pred spavanje razmislite o stvarima na kojima ste zahvalni;
  • jedite hranu bogatu biljnim vlaknima i koristite probiotike za bolje varenje;
  • meditirajte i izlažite se sunčevoj svetlosti.

Oksitocin – hormon ljubavi

Oksitocin se proizvodi u delu mozga koji nazivamo hipotalamus. Kada je njegov nivo zadovoljavajući, osećamo ljubav i sreću.
Ljubav je osećaj bez kojeg ljudsko biće ne može preživeti. I to ne mora nužno biti partnerska ljubav – jednako je važna i roditeljska, dečja, ljubav prema kućnim ljubimcima ili prema prijateljima.

Poznat i kao hormon ljubavi, on ima veliku ulogu u stvaranju odnosa među ljudima, važan je za povezivanje te osećaj bliskosti koja se stvara u ljubavnim, prijateljskim i porodičnim vezama. Imajući to na umu, kao i složene međuljudske odnose, psiholozi su došli do saznanja da oksitocin može imati značajnu ulogu i u ekocentrizmu, odnosno osećaju pripadnosti pojedinca nekoj zajednici i snažne povezanosti sa njom.

Lučenje oksitocina u organizmu podstiče se na sledeće načine:

  • dajte kompliment;
  • učinite lep gest ili uslugu nekome;
  • slušajte muziku;
  • pozovite prijatelja;
  • pomazite životinju, igrajte se sa detetom;
  • radite vežbe disanja, praktikujte jogu.

Endorfin – prirodni analgetik

Endorfin je poznat i kao prirodni analgetik, odnosno on je molekul koji suzbija osećaj bola. Njegov učinak, kažu naučnici, sličan je učinku delovanja opijata.

Endorfin je i hormon euforije, a može se razviti u potpuno suprotnim situacijama: tokom tihog odmora i brige za sebe, ali i tokom veoma stresnih situacija. Zahvaljujući tom hormonu osoba u stanju stresa ne može da oseti veoma snažnu bol. On je taj koji nas gura napred i čini da se osećamo gotovo nadljudski snažnima.

Još je važnije osigurati njegovo lučenje za svakodnevno, mirno funkcionisanje, a to možemo na nekoliko načina. Mnoge će obradovati to da se endorfin luči kada jedemo čokoladu, naročito crnu sa velikim sadržajem kakaa, pa se zato preporučuje jesti je i tokom menstrualnih grčeva ili bilo kog drugog bola. Još neki kvalitetni načini za lučenje endorfina:

  • vežbajte redovno;
  • smejte se što češće;
  • upražnjavajte dobar seks;
  • idite na masažu;
  • plešite.

Činjenica je da su naše raspoloženje i način ophođenja sa svetom delimično genetski uslovljeni, ali i povezani sa nebrojenim faktorima,  ali uprkos tome, svaki dan možemo da biramo da uradimo barem jednu stvar za sebe, koliko god nam se činila mala, i tako dođemo do povećanja svojih hormona sreće, a samim tim opšeg blagostanja i zadovoljstva.

Ovaj članak je informativnog karaktera i ne zamenjuje rad na sebi niti rad sa stručnjakom.

Pronađi sve za rad na sebi na jednom mestu

Započni putovanje transformacije svojih uverenja, obrazaca, uma i tela i evoluiraj ili se oglasi i pomozi drugima u tome.

Preporučujemo i ove članke:

Reference:
Šta našem telu rade hormoni sreće
How to Support Your Happiness Chemicals

Komentari

  • Još uvek nema komentara.
  • Dodaj komentar