U engleskom jeziku, termin coaching je prvenstveno bio povezan sa sportom, a većina nas navikla je da u tom kontekstu koristi izraz trener. Ali treneri i koučevi imaju značajnu ulogu i u drugim oblastima u novije vreme. U našem jeziku odomaćila se reč koučing kada se govori o oblasti ličnog razvoja i ljudima koji su stručnjaci u ovoj oblasti, kako bi se napravila razlika između njih i trenera koji se uglavnom bave sportom i fizičkim aspektima razvoja čoveka.
U originalu coaching (kod nas u upotrebi koučing) je u suštini partnerstvo između kouča i njegovog klijenta, koji rade zajedno kako bi pomogli klijentu da postigne svoje ciljeve, bilo u sportu, poslu, karijeri, odnosima ili drugim oblastima života.
Koučing podrazumeva, u osnovi, sledeće:
Koučing nije:
Srodnim koučingu smatraju se različite antičke filozofske škole, gde se znanje nije prenosilo direktno sa učitelja na učenika. Učitelj bi postavljao određena sugestivna pitanja, a učenik bi tako sam došao do odgovora koji su mu potrebni.
Smatra se da je moderni koučing nastao sedamdesetih godina prošlog veka i da su njegovi tvorci Timoti Galvej i Džon Vitmor. Obojica su se bavila istraživanjem sportskog koučinga i principa na kojima se on zasniva, odakle se zatim ova oblast širi.
Tri glavne podele bi bile:
Pa ipak, danas postoji preko 30 tipova koučinga, a samo neki od njih su:
Ovo je zasebna i opširna tema koju ćemo obraditi nekom drugom prilikom.
Koučingom se otključava potencijal osobe da ostvari svoje ciljeve i još više od toga. Uz pomoć kouča, osoba otkriva i uči o sebi i svemu onome što može, ne dobija odgovore i gotova rešenja, već sama dolazi do njih. Često to ne možemo učiniti sami, a ako neko drugi ima odgovarajuće alate i vežbe koje će nam pomoći da stignemo tamo gde želimo, to može dovesti do odličnih rezultata na mnogo jednostavniji i brži način.
Koučing takođe nudi klijentima priliku da rade na osnovu određene strukture i plana, što im može pomoći da ostanu usredsređeni i na pravom putu, kao i da izgrade disciplinu koja im je potrebna da istraju u postizanju krajnjih ciljeva. Imati pouzdanog kouča koji će vam pomoći i podržati vas da ne odustanete je od velike koristi.
Neki od osnovnih benefita koučinga:
Interakcija između kouča i njegovog klijenta naziva se koučing sesija. Na sesiji kouč u osnovi sluša klijenta i povremeno mu postavlja pitanja. Klijent sam odgovara na ova pitanja i, u procesu dolaženja do odgovora na pitanja, pronalazi rešenja za postizanje cilja. Obično efekat takvih sesija deluje u dve faze – primarna, koja je primetna odjednom (odmah), i skrivena, u obliku opšteg poboljšanja kvaliteta života klijenta, povećanja motivacije i samopouzdanja.
Pronalaženje pravog kouča je jedan od najvažnijih faktora za uspešan proces koučinga. Ako razmišljate da li je ovo pravi put za vas, postavite sebi sledeća pitanja:
Ova pitanja će bez sumnje otvoriti nova, dodatna pitanja, na koja možete odgovoriti ili na koja može odgovoriti samo vaš potencijalni kouč. To je odličan način da, već prilikom prvog uvodnog razgovora, utvrdite da li se poklapate sa potencijalnim koučem i da li želite da započnete zajednički rad.
Klijenti na psihoterapiji uglavnom imaju određene probleme ili poteškoće sa kojima se susreću, a koje su često povezane sa određenim događajima u prošlosti ili emotivnim i drugim traumama. Psihoterapija se fokusira na klijentovo mentalno i emocionalno zdravlje i isceljenje.
Iako su obe discipline vezane za lični rast i razvoj, kouč i njegovi klijenti uglavnom se ne bave prošlim događajima, već se fokusiraju na budućnost, radeći na postizanju nekih budućih ciljeva. Razlike ova dva pristupa često nisu jasno vidljive, a metode se prepliću i međusobno dopunjavaju.
Ukoliko niste sigurni da li je ova metoda za vas, najbolje bi bilo da obavite razgovor sa koučem i da mu postavite sva pitanja koja imate, kako biste saznali sve što vas zanima i utvrdili koji vam pristup najviše odgovara.
Reference:
Positive Psychology Coaching and Life Coaching: What’s the Difference?
What is Coaching?
Definition of coaching in 2020. Who is the coach and how he works nowadays